Podróż artysty, podróż człowieka – wystawa Jacka Sienickiego w Muzeum Narodowym w Kielcach

Wyraźny gest malarski i gęste plamy tworzące obrazy Jacka Sienickiego rzucały się w oczy od razu po wejściu do kieleckiego Muzeum Narodowego. Skupiona twórczość artysty kontrastowała z głośnym tłumem zwiedzających, którzy odwiedzili zabytkowy Pałac Biskupów Krakowskich podczas Nocy Muzeów. Ciche, minimalistyczne i często bardzo intymne obrazy zmuszały do zatrzymania się i skupienia na detalach. Ponad sto pięćdziesiąt prac zebranych na małej powietrzni przywoływało mroczny klimat znany z twórczości Francisa Bacona, choć ich tematyka była zwykle odmienna od tej znanej z obrazów brytyjskiego twórcy.

Sienicki zwracał uwagę na materialność malarstwa. Część jego obrazów wygląda tak, jakby artysta najpierw zamalował płótno jedną barwą, a następnie wydobywał kształty spod farby. Obsesyjne powtarzanie kilku tematów sprawia wrażenie, jakby artysta zadawał pytania o naturę rzeczywistości i możliwości odwzorowania jej na płótnie. To swego rodzaju malarstwo o malarstwie.

Wystawa wydawała się mieć określoną narrację, która uwidoczniała się w czasie oglądania prac zebranych w kolejnych pięciu salach. W pierwszej można było obejrzeć wnętrza pracowni malarza. W drugiej dominowały martwe natury. W trzeciej pojawiały się pejzaże, jakby artysta powoli otwierał się na świat zewnętrzny, gdy to, co znajdowało się w jego najbliższym otoczeniu, przestało mu wystarczać. Tam też zaczęły się pojawiać pierwsze postacie, które dominowały na płótnach zgromadzonych w kolejnej sali. W ostatniej salce prezentowane były drobne prace tworzone tuszem na papierze, które odnosiły się do wspomnień malarza. Tam znalazły się najstarszy (Holokaust) i najnowszy (Cyrk) cykl na wystawie. Całość tworzyła kompletny przegląd twórczości Jacka Sienickiego, stanowiąc ciekawą podróż przez życie i twórczość tego niezwykłego malarza.

Jacek Sienicki. Generalia, 14.02-22.05.2017, Muzeum Narodowe w Kielcach

Zdjęcia: Ilona Sojda