The Green Kingdom „Riverside Trail” i „The North Wind and the Sun”

W zalewie ambientowych albumów trudno o kryteria wyboru tych, którym warto dać szansę. Każdego dnia na bandcampie i innych serwisach pojawiają się kolejne wydawnictwa, a czas nie jest z gumy. Ostatnio zastanawiałem się długo dlaczego wybieram dane płyty i nasunęło mi się kilka odpowiedzi.

Po pierwsze marka. Są wykonawcy tacy jak William Basinski czy Gas, którzy od lat utrzymują wysoki poziom i po ich płyty można sięgać w ciemno. Są wydawnictwa dbające o spójność swojego katalogu co sprawia, że większość płyt wydanych przez Kranky czy Eilean rec. Po drugie rekomendacje ze sprawdzonych źródeł. A closer listen i Ambient Blog rzadko polecają słabe wydawnictwa. Po trzecie przypadek. Tak było z twórczością Michaela Cottone’a, który ukrywa się pod aliasem The Green Kingdom. W tym przypadku zainteresowała mnie fantastyczna okładka (a te zawsze są dla mnie ważne) jego najnowszej płyty:

Ujawnione fragmenty albumu The North Wind and the Sun brzmią naprawdę dobrze. Folkowa gitara przypomina zeszłoroczny krążek Western Skies Motel co dla mnie stanowi najlepszą rekomendację. Cottone stawia na zwarte kompozycje, z których każda zachwyca jakimś detalem. Nie mogę się doczekać całości.

Wydany kilka miesięcy temu utwór Riverside Trail i jego remiks to The Green Kingdom w pigułce. Delikatny ambient wzbogacony o dźwięki tła i charakterystyczną partię gitary tworzą charakterystyczną mieszankę, do której chce się raz po raz wracać. I do tego właśnie serdecznie zachęcam.

The North Wind and the Sun, Lost Tribe Sound, premiera zaplanowana na 4 sierpnia 2017

Posłuchaj: https://thegreenkingdom.bandcamp.com/album/the-north-wind-and-the-sun

Riverside Trail, własnym sumptem, 2 kwietnia 2017

Posłuchaj: https://thegreenkingdom.bandcamp.com/album/riverside-trail