V/A – Gomel, 1986

Album inspirowany katastrofą w Czarnobylu – to brzmi groźnie. Czarnobyl automatycznie wywołuje wiele skojarzeń: Stalker, wycieczki do Zony, kiczowate horrory i sugestywne zdjęcia opuszczonych instalacji. Jako osoba urodzona w 1986 roku nie mogłem zignorować składanki wydanej przez Naviar Records.

Wydawca omawianej płyty razem z kolektywem artystycznym Food of War zorganizował w kwietniu rocznicowe wydarzenie. Przy tej okazji artyści związani z Naviar Records mieli za zadanie stworzyć muzykę nawiązującą do atmosfery związanej z obwodem homelskim, który został najmocniej dotknięty skutkami czarnobylskiej katastrofy. Część z utworów, które powstały przy tej okazji znalazło się na składance Gomel, 1986.

Album otwiera brzmiący jak niepokojące słuchowisko utwór Black Rain. Odgłosy toksycznego deszczu są elementem, który pojawia się niemal w każdym utworze i spaja narrację płyty. Duże wrażenie robi jak zawsze muzyka od earthborn visions. Black clouds uważam za najjaśniejszy punkt tej kompilacji, co nie znaczy, że dalej jest gorzej. Kolejne fragmenty płyty oscylują między mrokiem i nadzieją, co stanowi ciekawe połączenie. Całość jest bardzo duszna i depresyjna, ale drobne przebłyski światła sprawiają, że mimo wszystko z nadzieją można patrzeć w przyszłość.

Naviar Records, 25.08.2017

Posłuchaj: https://naviarrecords.bandcamp.com/album/gomel-1986