Sujka „Banitka”

Krzysztof Kwiatkowski to na polskiej scenie alternatywnej prawdziwa instytucja. Świetna strona Trzy Szóstki, bardzo aktywny fanpage, a od niedawna również netlabel. Pierwszym, premierowym nagraniem w barwach wytwórni jest album Banitka.

Płyta jest debiutem Iwony Król, która wcześniej dała się poznać w projektach Lauda i Kobieta z Wydm. Kwiatkowski opisuje album słowami: Pod hasłem Sujka skrywa lekko rozmyty, kojąco-rzewny ambientalny projekt. I trafia w sedno. Od pierwszych dźwięków słuchacz przenosi się w krainę zamglonych i hipnotycznych dźwięków. Sama artystka mówi, że album prezentuje dojrzały obraz codzienności, pełen repetycji i omdleń. Sujka umiejętnie żongluje nastrojami. Płyta potrafi koić (Córka zarządcy) żeby po chwili wzbudzić silny niepokój (Trucicielka). Banitka budzi wiele muzycznych i wizualnych skojarzeń, ale namechecking w przypadku tego typu muzyki zawsze obarczony jest sporym ryzykiem przestrzelenia.

Zarówno muzyka, jak i towarzyszące jej ilustracje budzą silne przywodzą na myśl popularną jakiś czas temu hauntologię. Na szczęście Iwona jest na tyle świadomą artystką, że jej solowy debiut to nie tylko przebieżka po popularnych trendach na ambientowym polu, ale również wyraźny, indywidualny głos, którego od kilku dni słucham z dużą przyjemnością.

Trzy Szóstki, 20.09.2017

Posłuchaj: https://trzyszostki.bandcamp.com/album/banitka