Cicely Irvine „Excavation”

Chwalenie kolejnych płyt ze stajni eilean rec. zaczyna się robić nudne, ale póki trzymają wysoki poziom warto to robić. Kolejną wartą uwagi pozycją w katalogu francuskiej wytwórni jest debiut Cicely Irvine.

Młoda szwedka jak to często bywa w przypadku debiutantów szuka swojego głosu i właśnie głos jest jednym z najważniejszych składników jej muzyki. Pochodząca ze Sztokholmu artystka podąża ścieżką wyznaczoną przez Grouper i Juliannę Barwick. Delikatne wokalizy stanowią kolejną warstwę muzyczną i przekazują określone nastroje. Wrażenie robi lista instrumentów użytych na tej płycie i fakt, że jej autorka sama zagrała na każdym z nich. Do tej pory Irvine pracowała dla radia i telewizji i to słychać na Excavation. Utwory zawarte na płycie są ilustracyjne i bardzo zwarte. Dość powiedzieć, że większość z nich nie przekracza trzech minut. Konkret przede wszystkim!

Całość stanowi bardzo satysfakcjonujące doświadczenie i dowód na to, że warto szukać kolejnych talentów w stylistyce, która wydaje się być do cna wyeksploatowana. Cicely Irvine nie odkrywa nowych lądów, ale jej debiut jest ciekawym i bardzo osobistym spojrzeniem na doskonale znane dźwięki i ja to kupuję.

eilean rec., 9 września 2017

Posłuchaj: https://eileanrec.bandcamp.com/album/excavation