Susie Hodge „Przewodnik po sztuce współczesnej”

W kontekście sztuki współczesnej często można natknąć się na zdanie, że każdy byłby w stanie to zrobić.  Susie Hodge postanowiła udowodnić, że nie jest to prawda.

Już podtytuł jej książki (a właściwie tytuł oryginalny) mówi wiele. Zdanie Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić? intryguje i zachęca do dalszej lektury. Składają się na nią opisy stu prac wraz z ich fotografiami/reprodukcjami, oraz wstęp zawierający motywacje stojące za powstaniem jej książki. Dodany przez polskiego wydawcę tytuł Przewodnik po sztuce współczesnej jest bardzo na miejscu. Hodge w przystępny sposób opisuje najważniejsze prace XX i początku XXI wieku, wyjaśniając jednocześnie dlaczego często na pozór prymitywne prace miały istotny wpływ na historię sztuki.

Książka adresowana jest głównie dla osób dopiero poznających sztukę współczesną. Dzięki niej mogą poznać istotnych twórców i kierunki w sztuce, które współtworzyli. Jednak również bardziej zaawansowani bywalcy galerii i muzeów mogą mieć z niej spory pożytek. W końcu często nie jest tak łatwo odpowiedzieć własnymi słowami na tytułowe pytanie.

Susie Hodge „Przewodnik po sztuce współczesnej. Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić?”, tł. Dorota Skalska-Stefańska Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2014